Дзень роднай мовы

Дата: 21 февраля 2018 в 15:31

Дала мне маці гэту мову,
Каб не нямым прыйшоў у свет.
Дала мне маці гэту мову
Як спадчыну і запавет.

21 лютага ў Беларусі адзначаецца Дзень роднай мовы. У гэты дзень ва ўстанове прайшло Свята беларускай калыханкі.

Знаёмства з роднай мовай у кожнага чалавека адбываецца праз маці. Ад яе мы найперш чуем  калыханку. Мерапрыемства, прысвечанае гэтым пяшчотным песням, ладзілася для вучняў пачатковых класаў і выхаванцаў рознаўзроставай групы ў музеі ўстановы. У пакоі “Беларуская хатка”  пачынаючыя экскурсаводы аформілі  невялікую люльку з “навароджаным капрызным Алесікам”. Гасцей сустракалі бацькі Алесіка (вучні 7 класа). Яны з ахвотай прымалі дапамогу супакоіць малога. Трэба сказаць, што не адразу атрымалася праспяваць песеньку на роднай мове. Большасць дзяцей ведаюць іх на рускай мове. Таму ў час свята калыханкі развучваліся. Затое, як радаваліся пачаткоўцы і дашкаляты, калі калыханкі былі вывучаны! Маленькім школьнікам дазволілі  пакалыхаць  Алесіка, выконваючы песеньку.   Завяршылася мерапрыемства словамі Віктара Шведа “10 запаведзяў”

Мову родную беражы.

Мовай роднаю даражы.